fallback

Борисов: За 4 години в най-тежката криза не допуснахме да падне една банка

При нов проблем с голям кредитор държавата ще трябва да даде парите от джоба си, посочи министър-председателят

20:45 | 11.05.15 г. 9

За 4 години в най-тежката финансова криза в света не допуснахме да падне една банка. Кризата мина, падна четвъртата по големина банка. Виновниците са ясни – държавата се управлява от премиер и министър.

Това заяви в интервю за bTV министър-председателят на България Бойко Борисов. По думите му виновни за случилото се с Корпоративна търговска банка (КТБ) са „тогавашният премиер Орешарски и Чобанов (министърът на финансите – бел. ред.)“.

Премиерът подчерта, че „баровците” с преференциални условия по депозитите са ощетили държавата, като са си предоговорили условията по депозитите с квесторите в КТБ. Премиерът заяви, че ако е зависело от него, имената на ВИП вложителите са щели да станат публични.

„В последните дни разбирам, че „Петрол”, „Рубин”, „Дунарит”, „Авионамс” куп други фирми са си направили цесии и квесторите са освободили куп имущества. Само една от сделките е 90 млн. лв – това морално ли е, честно ли е?”, запита Борисов.

Той подчерта, че при нов проблем с голяма банка държавата ще трябва да даде парите от джоба си.

По думите му е необяснимо „нахалството” на гуверньора на БНБ Иван Искров да е още на поста си след видеото с Цветан Василев.

Министър-председателят се похвали, че през този мандат е намерил „цаката” на нещата – повече събираемост и ще има средства и за увеличение на пенсиите и за строеж на пътищата.

Борисов се разсърди на зрителски въпроси, защото новата магистрала „Струма” е пропаднала и нови участъци от „Тракия” са се напукали. „До вчера караха по коларски пътища, на Околовръстното имаше септични ями… Сега на стотиците километри магистрали някъде нещо станало”, контрира премиерът.

Борисов не отговори нито на въпроса дали ще сменя министри, нито на този дали би се кандидатирал за президент. Той обаче оцени като успешен мандата на Росен Плевнелиев, както и изказа удовлетворение от работата с РБ, ПФ и АБВ, а в смесените райони – и с ДПС.

Борисов подкрепи идеята за намаляване на броя на депутатите от 240 колкото са в момента на 120. Премиерът обаче се противопостави на исканията за намаляване на субсидиите за партиите. Той обясни, че това е единственият официален и прозрачен начин за финансиране на политическите формации. Противното би означавало партиите да търсят пари от сенчестия сектор.

По думите на Борисов у нас големи са очакванията за успеха на съдебната реформа и за работата на новия главен съдебен инспектор. „ВСС трябва незабавно да се развали, той е изгубил тотално своята легитимност”, подчерта той.

В същото време, Борисов коментира, че „в България трудно може да владееш някой, когато трябва да бъде избран, е готов на всичко, след това става самостоятелен”.

Министър-председателят призна, че се е срещал с действащ магистрат – съдия Румяна Ченалова, която в момента стана клиент на прокуратурата. По думите му тя се оплакала от политически натиск, но той ѝ заявил, че ще носи отговорност за действията си.

„На Румъния ще им видите системата след 1-2 години, бях там, видях, нищо не се случва от гонения политически – на България й трябва спокойствие”, отбеляза още премиерът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:03 | 09.09.22 г.
fallback